Május 24-én 15 év után ismét Győrbe, a Dunakapu térre érkezik a Richter prevenciós programsorozata, a Richter Egészségváros. A program résztvevői aktivitásukkal a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórházat támogathatják, hiszen az ingyenes szűréseken, tanácsadásokon, előadásokon, valamint családi programokon való részvétellel értékes adománypontokat gyűjthetnek, melyek 500-500 forinttal növelik a Richter által felajánlott 3,5 millió forintos alapadományt. A kórház a betegvárók komfortosabbá tételét szeretné megvalósítani a rendezvény során összegyűlt adományösszegből. Egy interjú keretén belül Dr. Jávor Lászlót, az intézmény főigazgatóját kérdeztük többek között arról, hogy véleménye szerint hogyan segíti ez a program a kórház működését, de azt is megtudhattuk, hogy miért tartja fontosnak ezt a programot.
„A régióban jellemzően magas a szív- és érrendszeri megbetegedések aránya, valamint a cukorbetegség előfordulása is növekvő tendenciát mutat. Úgy gondolom, hogy az Egészségváros szűrései és tanácsadásai ezen problémák megelőzésében és időbeni felismerésében különösen hatékony segítséget nyújthatnak.”
Miért nyújtották be a jelentkezésüket újra erre a prevenciós programra?
Rendkívül pozitív tapasztalataink voltak a korábbi, 2010-ben Győrött megrendezett Richter Egészségváros programról, és úgy éreztük, hogy továbbra is nagy szükség van az ilyen jellegű egészségmegőrző, betegségmegelőző kezdeményezésekre városunkban.
Miért tartja fontosnak, hogy egy ilyen kezdeményezés, mint a Richter Egészségváros elérhető legyen a lakosság számára?
Hazánkban az elkerülhető halálozás aránya sajnálatosan jóval magasabb az EU-s átlagánál, és a születéskor várható élettartam is alacsonyabb.
Magyarországon a vezető halálokok a szív- és érrendszeri problémákból, valamint a különböző daganatos megbetegedésekből adódnak.
Az életmódunknak, az elsődleges prevenciónak hatalmas szerepe van az egészségben eltöltött életévek tekintetében, ezért a különböző szűrővizsgálatok és egészségmegőrzéssel kapcsolatos programok jelentősége felbecsülhetetlen.
Fontosnak tartjuk, hogy a lakosság számára könnyen elérhetőek legyenek a megelőzést, egészségmegőrzést szolgáló programok, hiszen ezek nemcsak az egészségügyi ismeretek bővítését segítik, hanem a személyes felelősségvállalást is ösztönzik az egészség megőrzésének érdekében.
Hogyan segíti ez a program a kórház működését és a helyi egészségügyi ellátást?
A program révén nemcsak a lakosság szűrővizsgálatokhoz való hozzáférését tudjuk javítani, hanem a nap során összegyűlt adományokkal intézményünk eszközparkját is fejleszthetjük, ezzel tovább emelve a betegellátás színvonalát városunkban.
Mire fordítják az összegyűjtött adományt?
A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház megyei intézményként nap mint nap nagy betegforgalmat bonyolít le, így kiemelten fontos számunkra, hogy pácienseink kulturált, kényelmes környezetben várakozhassanak vizsgálataikra. A Richter Gedeon Nyrt. támogatásának köszönhetően lehetőségünk nyílt arra, hogy betegváróinkat komfortosabbá tegyük. Az adományból új padokat, székeket, információs táblákat és egyéb praktikus felszereléseket szeretnénk beszerezni, amelyek hozzájárulnak a nyugodtabb, emberközelibb légkör kialakításához. Célunk, hogy a várakozás ideje lehetőségeinkhez mérten minél elviselhetőbb legyen betegeink számára. Az ilyen jellegű fejlesztések aprónak tűnhetnek, de közvetlen hatással vannak a betegek közérzetére és a kórházunkról alkotott összképre is. Hálásak vagyunk a Richter Gedeon Nyrt. társadalmi felelősségvállalásáért, amely révén érezhetően javulhat a betegellátás környezeti színvonala. Bízunk benne, hogy ezek a változások minden beteglátogatónk kényelmét szolgálják majd.
Véleménye szerint milyen szerepe van a prevenciós programoknak az egészségmegőrzésben és a betegségek megelőzésében?
A prevenciós programok kulcsszerepet játszanak abban, hogy az emberek időben felismerjék az esetleges betegséget okozó kockázati tényezőket, és szükség esetén még a betegségek kialakulása előtt megtehessék a szükséges lépéseket egészségük megőrzése, ezen kockázati tényezők megszűntetése érdekében.
Tapasztalatai szerint mennyire tudatosak az emberek az egészségükkel kapcsolatban, és hogyan lehetne még inkább ösztönözni őket?
Tapasztalataink szerint egyre nő az egészségtudatosság fontossága a lakosság körében, ugyanakkor még mindig sokan nem fordítanak elegendő figyelmet az egészségükre, a lehetséges betegségeik megelőzésre. A folyamatos tájékoztatás, a személyes példamutatás, valamint az ingyenes szűrések lehetősége nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy még többen érezzék mindezek fontosságát.
Győrben is számos ingyenes egészségügyi szűrésen vehetnek majd részt az érdeklődők. Ön ezek közül mely szűrővizsgálatokat tartja kiemelten fontosnak a prevenció szempontjából, és miért?
Kiemelten fontosnak tartom a szív- és érrendszeri szűréseket, valamint a daganatos betegségek korai felismerésére irányuló vizsgálatokat (pl. a nőgyógyászati és urológiai szakvizsgálatokat és ezekhez kapcsolódó tanácsadásokat), hiszen ezek a betegségek vezető haláloknak számítanak, ugyanakkor időbeni felismerésük jelentősen javíthatja a gyógyulás esélyeit.
Vannak-e olyan egészségügyi problémák a régióban, amelyekre véleménye szerint az Egészségváros szűrései-tanácsadásai különösen hatékonyan reflektálhatnak?
A régióban jellemzően magas a szív- és érrendszeri megbetegedések aránya, valamint a cukorbetegség előfordulása is növekvő tendenciát mutat. Úgy gondolom, hogy az Egészségváros szűrései és tanácsadásai ezen problémák megelőzésében és időbeni felismerésében különösen hatékony segítséget nyújthatnak.
Mit üzenne azoknak, akik még nem biztosak abban, hogy részt vegyenek-e a győri Richter Egészségvároson?
Bátorítanék mindenkit, hogy éljen a lehetőséggel! Egyetlen szűrés, egyetlen beszélgetés is komoly szerepet játszhat az egészségük megőrzésében. Egy kellemes nap keretében sok hasznos információval és akár életmentő felismerésekkel is gazdagodhatnak.
Ön mely programelemeken fog személyesen részt venni?
Május 24-én lehetőség szerint minél több szűrésen és ismeretterjesztő előadáson jelen szeretnék lenni, egész napomat az Egészségváros programjának fogom szentelni. Hiszem, hogy ez a nap a győri emberek egészségtudatosságáról szól, mi, kórházi dolgozók, mindent megteszünk, hogy a lakosság minél több szűrésen részt tudjon venni.