„Sokszor csak azért érzi magát valaki egészségesnek, mert még soha nem mért vérnyomást, nem csináltatott laborvizsgálatot vagy vett részt szűrővizsgálaton.”
Szeptember 28-án Budapest III. kerületébe érkezik a Richter prevenciós programsorozata, az Egészségváros. A lakosok részvételükkel a Szent Margit Rendelőintézetet támogathatják, hiszen az ingyenes szűréseken, tanácsadásokon, előadásokon, valamint családi programokon való részvétellel értékes adománypontokat gyűjthetnek, melyek 500-500 forinttal növelik a Richter által felajánlott 3,5 millió forintos alapadományt. Dr. Budai Andrást, az intézmény főigazgatóját kérdeztük az egészségtudatosság és a prevenciós szűrések fontosságáról, valamint arról, hogy milyen fontos fejlesztéseket szeretnének megvalósítani a Richter Egészségváros során összegyűjtött adományösszegből.
Sokszor halljuk, hogy az egészségtudatos életmód kialakítására már egészen fiatal kortól szükség van. Hány évesen érdemes ezt elkezdeni, és hogyan mutathatnak jó példát a szülők gyerekeik számára?
Napjainkban a gyermekek közel 20%-a elhízott, és lényegesen több köztük az I. típusú diabéteszes, mint a korábbi évtizedekben. Ez az állapot pedig sok esetben a mozgásszegény életmóddal is társul, amely a fiatalkori szívbetegségekhez vezethet. Ugyancsak elmondható, hogy ez a korosztály a vízfogyasztás helyett sok esetben az üdítőitalokat preferálja, ami szintén hozzájárul a gyermekkori anyagcserezavarok kialakulásához – a sort pedig napestig lehetne folytatni.
Azt gondolom, ez a két példa is jól mutatja, hogy az egészségtudatos életmódot nem lehet túl korán elkezdeni. Épp ezért manapság egyre több bölcsődében és óvodában vezetnek be különböző edukációs programokat, amelyek már kora gyermekkorban az egészségmegőrzés fontosságát hangsúlyozzák a fiatalok számára.
A berögzült rossz szokásokon nagyon nehéz változtatni. Hogy csak egy példát említsek, ide sorolható az egészségtelen ételek fogyasztása, amely sajnos sok esetben szintén már gyermekkorban elkezdődik.
A mozgás iránti vágy felkeltését, a mindennapokba illesztését is minél hamarabb szükséges elkezdeni.
Ha időben elkezdjük az egészségtudatosságra való nevelést, még az is előfordulhat, hogy a gyermekek motiválhatják a szüleiket az egészségesebb életmódra.
Mit gondol, hogyan lehetne erősíteni az egészségtudatosság fontosságát a lakosság körében?
Ez egy nehéz és összetett kérdés. A berögzült életmódbeli szokásainkon nehéz változtatni, főleg akkor, ha az egyén egészségesnek érzi magát. Sokszor azonban csak azért érzi magát valaki egészségesnek, mert még soha nem mért vérnyomást, nem csináltatott laborvizsgálatot vagy vett részt szűrővizsgálaton. Az általános mentalitás, hogy akkor megyek orvoshoz, ha már valamilyen tünetem van. Egy tünet megjelenése azonban gyakran már egy betegség előrehaladott állapotára utal, amikor az adott betegség már inkább csak szinten tartható, és csökken az esélye a teljes gyógyulásnak.
Sokan nem értenek velem egyet, de véleményem szerint ahhoz, hogy átható eredményeket érhessünk el ezen a területen, drasztikusan kellene egy-egy egészségügyi állapotot szemléltetni. Nagy megdöbbenést váltottak ki például néhány évvel ezelőtt a cigarettásdobozokra kerülő fotók. Pedig, ha valakit elér az adott betegség, amit korábban túlzónak gondolt, máris realitássá válik.
A szűrővizsgálatokat tekintve elmondható, hogy a lakosság hozzáállása valamelyest javult, azonban a felmérések azt mutatják, hogy éppen az a réteg marad távol ezektől a vizsgálatoktól, amelyiknek a legnagyobb szüksége lenne rá.
Véleménye szerint hogyan lehetne elérni, hogy az emberek rendszeresen vegyenek részt egészségügyi szűréseken?
Vannak különböző „hullámok”, amikor például egy ismert ember valamilyen betegségben veszíti el az életét, akkor hirtelen megnő a szűrővizsgálatokon való részvétel aránya. Ez a lelkesedés azonban többnyire csak 2-3 hétig tart, aztán ismét csekély lesz az érdeklődés. Úgy gondolom először a gondolkodásmódon kellene gyökeresen változtatni, hiszen az emberek nagy része azért nem megy szűrővizsgálatra, mert fél, hogy fény derül valamilyen problémára. Pedig a cél, pont az lenne, hogy minél koraibb stádiumban „csípjük el” a kórt, és mielőbb kezelhessük kellő hatékonysággal. Véleményem szerint fontos hangsúlyozni, hogy majdnem minden betegség gyógyítható, amennyiben azt időben felfedjük és kezeljük.
Az Egészségfejlesztési Iroda számos izgalmas kiegészítő programelemmel készül az érdeklődők számára. Miért pont ezeket a plusz programelemeket választották?
Az Óbudai Egészségfejlesztési Iroda (EFI) kiegészítő programjaival az egészségmegőrzést támogatja, és az egészségtudatosságot növeli azáltal, hogy a mindennapokba könnyedén beilleszthető tudást ad át az érdeklődőknek. Az egészség és annak megőrzése meglehetősen sokrétű kérdés, ezért a prevenciós szemléletű programelemeknek tükröznie kell ezt a komplexitást. Az általunk választott kiegészítő programok az egészségmegőrzés egy-egy specifikus aspektusát képviselik, melyek kevésbé ismertek a lakosság körében, mégis kiemelkedő fontossággal bírnak. Az EFI az alábbi programokkal készül az érdeklődőknek:
1. Drogprevenció:
A programelem keretében szeretnénk felhívni az érdeklődők figyelmét arra, hogy a különböző szerek (mint például a marihuána, alkohol, ecstasy és LSD) milyen közvetlen hatást gyakorolnak az érzékelésünkre. A résztvevők biztonságos körülmények között - drog- és alkoholhatást szimuláló szemüvegek segítségével - kipróbálhatják ezeket az észlelési torzításokat, anélkül, hogy valamilyen szert fogyasztanának.
2. Lélegezz jobban, élj jobban: Légzőtorna gyakorlatok bemutatása és elsajátítása
A légzésünket számos tényező befolyásolja. Hatással van rá, hogy mennyire gyakran és intenzíven van jelen életünkben a stressz, hogy milyen a testtartásunk, hogyan vesszük a levegőt, mit és hányszor edzünk, ülőmunkát végzünk-e. A légzőgyakorlatok bemutatása azért fontos, mert segít az embereknek megérteni és elsajátítani a helyes légzési technikákat, amelyek számos egészségügyi előnnyel járnak. A gyakorlatok mellett 6 db játékos feladat közül is lehet választani, ahol kipróbálhatják magukat az érdeklődők.
3. Okostányér, a legújabb hazai táplálkozási ajánlás népszerűsítése
A tudatos táplálkozás kulcsfontosságú az egészség megőrzése és bizonyos betegségek megelőzése érdekében. Az egészséges étrend titka abban rejlik, hogy a szervezet számára szükséges tápanyagokat a megfelelő mennyiségben és arányban biztosítjuk. A napi kiegyensúlyozott étkezés összeállításában nagy segítséget nyújt a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének táplálkozási ajánlása, az Okostányér, amely szemléletesen mutatja meg, mi kerüljön egy nap során a tányérunkra.
4. Alváshigiénés tanácsadás
Az alváshigiéné alapvető szerepet játszik a jó alvásminőség fenntartásában, ami elengedhetetlen a testi és mentális egészséghez. A megfelelő alvási szokások kialakítása segít csökkenteni a stresszt, javítja a hangulatot és növeli a nappali teljesítményt. A rossz alváshigiéné viszont alvászavarokhoz, krónikus fáradtsághoz és hosszú távú egészségügyi problémákhoz vezethet.
Az alváshigiénés tanácsadás segít, hogy pihentetőbbé és minőségibbé váljon az érdeklődők alvása. Személyre szabott segítséget nyújtunk a megfelelő alvási szokások kialakításához! Az érdeklődőknek lehetőségük lesz megtanulni, hogy miként alakítsanak ki pihentető hálószobai környezetet, és hogyan szabaduljanak meg az álmatlanságot okozó szokásaiktól.
Önök mire szeretnék felhasználni az adományt, s ez miért lesz hasznos a rendelőbe érkező páciensek számára?
A Csobánka téri telephelyről érkező betegpanaszok nagyon nagy hányada a vizesblokkok és a mellékhelyiségek állapotát kifogásolja, és valljuk be igazuk is van. Az épületben van olyan mellékhelyiség, amelyek évek óta le van zárva, nagyobb beavatkozás nélkül a duguláselhárítást nem lehet megoldani.
Az Egészségváros adományból ezen szeretnénk sürgősen változtatni. Rendelőintézetünk lehetőségeihez mérten mindent megtesz azért, hogy minél színvonalasabb körülményeket biztosítsunk pácienseink számára, így ez egy újabb minőségi fejlesztés lehet.
Mit üzennek azoknak, akik még nem biztosak abban, hogy részt vegyenek-e a Richter Egészségvároson?
Azt üzenem, hogy éljenek ezzel a lehetőséggel, hiszen rövid időn belül számos hiánypótló egészségügyi programelemen vehetnek részt. A szűrővizsgálatok maximum némi kellemetlenséggel járnak, de hasznosságuk megkérdőjelezhetetlen, és kétségtelenül jobb egy előrehaladott betegségnél. Gondoljanak a családra, gyerekekre, szülőkre, nagyszülőkre, unokákra - jobb velük egészségesen együtt lenni, mint azzal a gondolattal, hogy megérem-e a holnapot, és milyen körülmények között? A magam részéről a minél hosszabb ideig tartó, egészségben eltöltött életéveket választom.