Interjú Dr. Pósa István Lászlóval, a Nagyatádi Kórház főigazgatójával

„Azt javaslom a lakosoknak, hogy éljenek a lehetőséggel, és minden szűrésen vegyenek részt! A tünetmentesség nem egyenlő az egészséggel, és az idejében kiszűrt betegségek sokkal sikeresebben gyógyíthatók.”

Május 11-én Nagyatádra érkezik a Richter prevenciós programsorozata, a Richter Egészségváros, hogy az ingyenes szűrésekkel, tanácsadásokkal és előadásokkal segítséget nyújtson a lakosoknak egészségük megőrzésében, a közösségi összefogás eredményeként pedig a helyi egészségügyi intézmény számára is támogatást nyújtson. A Szent István parkban megrendezésre kerülő esemény kapcsán a Nagyatádi Kórház főigazgatóját, Dr. Pósa István Lászlót kérdeztük az egészségtudatosság fontosságáról, a szülői példamutatásról, de azt is megtudhattuk, hogy milyen fontos eszközbeszerzés megvalósítását szeretné kezdeményezni a kórház az összegyűlt adományból.

Sokszor halljuk, hogy az egészségtudatos életmód kialakítására már egészen fiatal kortól szükség van. Hány évesen érdemes ezt elkezdeni, és hogyan mutathatnak jó példát a szülők gyerekeik számára?

Már a családtervezéssel indul a gyermek egészségtudatos jövője. Fontos a koraszülés megelőzésére való törekvés, amit az alábbi lépések megtételével érhetünk el: dohányzás, alkohol mellőzése, vitamindús táplálkozás, testmozgás, anyagcsere ellenőrzése.

Születés után is a szülői egészségtudatosság határozza meg a gyermek életmódjának alakulását. Elsősorban a táplálkozási szokások és a testmozgás kialakítása a fontos, hiszen hazánkban komoly probléma a gyermekkori elhízás. A szülői példamutatás a legerősebb inger.

Mit gondol, hogyan lehetne erősíteni az egészségtudatosság fontosságát a lakosság körében?

Az egészségtudatosság alapja az egészségügyi műveltség, amelyet meg kell szereznünk. Célja a hosszú, betegségmentes élet elérése. A szükséges információ szerencsére sok esetben a környezetünkből, a médiából könnyen hozzáférhető. De tudnunk kell szelektálni is az információk valóságtartalmában, csak hiteles forrásból tájékozódjunk! Az egészségtudatosság egyik fő pillére a megelőzés, amely elképzelhetetlen az egészségügyi szűrések nélkül. Azt gondolom, hogy még meg kell ismertetni a lakossággal, hogy mi az a „szűrés”, miért nyerhetünk vele gyógyulást és egészséges éveket, hogy minél tovább élvezhessük családunk örömeit, boldogságát, segíthessük felnövekvő utódainkat. Azt is meg kell tanítanunk, hogy saját aktivitásunk nélkül nem lehetünk egészségtudatosak. Amennyiben betegekké válunk, együtt kell működnünk, és a terápiákat be kell tartanunk.

Ön mit tesz annak érdekében, hogy megőrizze az egészségét?

Tudatos táplálkozással, testsúlykontrollal, rendszeres sportolással, a szabadság aktív eltöltésével, szellemi tréninggel, valamint a harmonikus családi légkör biztosításával igyekszem megőrizni az egészségemet. Magam is részt vettem a szervezett népegészségügyi prosztata és vastagbél szűréseken, melyekre a háziorvosom irányított.

Milyen naprakész egészségügyi adatokkal szemléltethető jól a prevenciós szűrések fontossága?

A szűréseken való részvétel tekintetében sajnos nem állunk jól. A vezető szív-érrendszeri megbetegedések kiszűrésével majd kezelésével időben megelőzhetőek lennének a halálos szövődmények. A daganatos betegségek pedig az aktív életkorúakban vezető halálokok, tehát itt van a legnagyobb jelentősége a prevenciós szűréseknek a méhnyak, emlő, vastag-végbél vonatkozásában. A tünetmentes kiszűrt betegség hatékonyabban gyógyítható.

Véleménye szerint hogyan lehetne elérni, hogy az emberek rendszeresen vegyenek részt egészségügyi szűréseken?

Hiteles személyek, szakemberek, gyógyult betegek segítségével, egészségtudatosságra felhívással, hiedelmek, babonák cáfolásával. Ezen túlmenően pedig az emberek rendszeres részvételének elősegítéséhez az egészségügyi szűrőprogramokat könnyen hozzáférhetővé és kedvezőbbé kell tenni. Fontos lépés lehet az oktatás, valamint a tudatosság növelése, hogy az emberek felismerjék az időben történő szűrés fontosságát az egészség megőrzése érdekében. Emellett motivációs tényezők, például különböző ösztönző elemek is segíthetnek az embereknek abban, hogy rendszeresen részt vegyenek ezeken a programokon. A Richter Egészségváros kitűnő lehetőség, hiszen programelemeivel mindegyik felsorolt témakörre reflektál, hiszen motiváló környezetben szerezhetnek az emberek új információkat egészségük megőrzéséről, miközben számos izgalmas programon vehetnek részt, nem utolsó sorban pedig ezekkel a lépésekkel saját kórházukat is támogathatják.

Nagyatádon is számos különböző ingyenes szűrésen vehetnek majd részt az érdeklődők. Ön ezek közül mely szűréseket tartja kiemelten fontosnak, s miért?

Azt javaslom a lakosoknak, hogy éljenek a lehetőséggel, és minden szűrésen vegyenek részt! A tünetmentesség nem egyenlő az egészséggel, és az idejében kiszűrt betegségek sokkal sikeresebben gyógyíthatók. Ezzel pedig nemcsak magunkért teszünk, de gazdaságosabbá, költséghatékonnyá tehetjük ellátó rendszerünket is, amivel közvetetten hozzájárulunk ahhoz is, hogy többen részesülhessenek ellátásban.

Az Egészségfejlesztési Iroda közreműködésével különböző demonstrációs eszközök segítségével a szájápolásról, dohányzás káros hatásairól és a férfiak egészségének megőrzéséről is új információkat szerezhetnek majd az Egészségváros résztvevői. Miért tartja fontosnak ezeket a demonstrációs eszközöket, és miért pont ezekkel a lehetőségekkel készülnek?

Meggyőző érvek kellenek, hogy életmódváltással is hozzájáruljunk egészségünk megőrzéséhez. Az EFI munkatársak mesteri tudással és felkészültséggel támogatják törekvéseinket. Tapasztalati úton is megismerték, hogy hol, milyen területen kell fellépniük. Ezek társadalmi jelenségek, ezért május 11-én az Egészségváros alkalmával is olyan lehetőségekkel készülnek az érdeklődők számára, ahol prevenciós céllal, különböző szemléltető eszközökön keresztül ismerkedhetnek meg többek között a helyes szájápolással, a dohányzás káros hatásaival vagy a férfiak egészségének megőrzésével.

Önök mire szeretnék felhasználni az adományt, s ez miért lesz hasznos a település számára?

Olyan eszközfejlesztéseket szorgalmazunk, melyek a napi rutin munkánkat segíti, és amelyek segítségével megvalósíthatjuk prevenciós szemléletünket is: a vastag- és végbél daganatok felismeréséhez kolonoszkóp beszerzését, laparoszkópos műtétek elvégzéséhez pedig egyéb orvosi eszközök beszerzését szeretnénk kezdeményezni az összegyűjtött adományösszegből.

Mit üzenne azoknak, akik még nem biztosak abban, hogy részt vegyenek-e a Richter Egészségvároson?

Különleges alkalom és lehetőség! Erősítsük egymást, hogy aktív egészségtudatos „Richter Egészségvárosi” polgárokká váljunk.

Nem hagyhatjuk ki! Tegyünk egy nagy lépést saját egészségünkért, és ezzel egyúttal támogassuk a Kórházunkat is!